Az NBA-ben minden szezon után a liga a legjobb játékosokat honorálja valamilyen díjjal. Ezeket általában a playoff közben szokták a nyilvánosságra hozni.
A legfőbb elismerések közé tartozik az MVP díj (Most Valuable Player – legértékesebb játékos), a Most Defensive Player (legjobb védő), a Most Improved Player (legtöbbet fejlődött játékos), a Sixth Man (legjobb csere), a Rookie of the Year (év újonca) és a Coach of the Year (év edzője).
Alighanem biztos, hogy az idény legjobb játékosának LeBron Jamest fogják választani, aki második lett a pontkirály-listán (29.7 pont), 31 dupla-duplát, valamint 5 tripla-duplát szerzett. Az ő sokoldalú játékának köszönhetően (29,7 pont; 7,3 lepattanó; 8,6 assziszt) a Cleveland Cavaliers lett a liga legjobb csapata a szezonban.
A legjobb védő megválasztásához nem elég csak az adott játékos statisztikáját megfigyelni, mivel a legvérszívóbb játékosok nem a saját átlagukat javítják, hanem az ellenfelükét rontják. A stat viszont azt mutatja, hogy idén is Dwight Howardnak kellene kapni ezt az elismerést, hiszen ő lett a legjobb lepattanózásban és dobásblokkolásban is (ez persze továbbra sem jelenti azt, hogy a saját emberét meg tudja fogni).
A legtöbbet fejlődött játékos talán Trevor Ariza, aki már a tavalyi rájátszásban felhívta magára a figyelmet a bajnokcsapatban. Idén 14,9 pontot dobott, tavaly 9-et se, 50%-kal emelkedett a mérkőzésenkénti játszott perce a tavalyihoz képest, több lepattanót szed, több gólpasszt ad, több labdát szerez és többet is blokkol. Viszont ugyanakkor több labdát is ad el, és a dobószázaléka kicsit romlott.
A Sixth Man díjat általában olyan játékos szokta megkapni, aki amúgy simán beférne a kezdő ötösbe, de jobban szeret 5-6 eltelt perc után játszani, mint a kezdetektől. Idén esélyes, hogy Jason Terry kapja ezt az elismerést, hiszen mindössze 12 mérkőzésen szerepelt kezdőként a 77-ből, és ezeken átlagosan 16,8 pontot dobott (Mavs második legjobbja) és majdnem 4 gólpasszt adott (csak Jason Kidd volt jobb).
Az év újonca lehet Brandon Jannings, Tyreke Evans, valamint Stephen Curry. Én azért választanám Janningset, mert az ő irányításával a Bucks 6. helyen bejutott a rájátszásba, bár tény, hogy Evansnek és Currynek valamivel jobbak az átlagai, de az fontosabb, hogy ezekkel az áltagokkal mennyire lehet segíteni az adott csapatot.
Az év edzője nálam a Dallas Mavericks vezetőedzője, Rick Carlisle. A nyugati főcsoport második helyére jutott be a texasi csapat idén, ami a tavalyi hatodik helyhez képest erős fejlődés. Korábban (2002) már egyszer Carlisle megkapta ezt az elismerést, akkor a Detroit Pistonst irányította. A másik nagy esélyes Mike Brown, aki tavaly is megkapta az év edzője díjat, bár szerintem a Cavs sikere más head coach-csal is hasonlóan sikerült volna.
Remélem, sikerült néhányat eltalálnom az idei díjazásból. Ez pár héten belül ki fog derülni. Addig is jó szurkolást a playoffra!