A labdarúgó világbajnokság a harmadik legnézettebb sportesemény a világon. Csak az Olimpia és az amerikai foci döntője, a Super Bowl tud több nézőt a televíziók elé ültetni. Az idei VB ugyan hagy kivetni valót maga után (kevés gól, defenzív játék, vuvuzela, stb.), de még idehaza is több mint egy millió embert érdekel.
A labdarúgó világbajnokságnak nagy hagyománya van, főleg az olyan foci szerető országokban, mint nálunk. Noha válogatottunk továbbra is súlytalannak számít a nemzetközi mezőnyben, a történelmünknek köszönhetően még ma is közelinek érezzük magunkhoz a sporteseményt. Így nem csoda, ha az ember az utcákat járva válogatott mezbe bújt fiatalokkal, vagy a vuvuzela elviselhetetlen zúgására panaszkodó öregekkel találkozik. Szinte minden beszélgetésben felmerül a világbajnokság, néha pozitív, néha negatív aspektusból. A hazai televíziós adatokat elnézve ezen nincs is mit csodálkozni.
A nézettségi adatok tekintetében természetesen az esti találkozók emelkednek ki, hiszen egy átlagos magyar családnak ekkor jut ideje a televíziózásra. A nyitó nap esti mérkőzése (a Franciaország-Uruguay összecsapás) még csak nyolcszázezer nézőt tudott a TV elé ültetni, de a hét végi két találkozó (az Anglia-USA és a Németország-Ausztrália) már egymillió fölé jutott. A nézettségi szempontból kiemelt korosztály (vagyis a 18-49) bő 40%-ot tudhat magáénak, ebből is látszik, hogy az életkori megoszlás eléggé heterogén, az öregek és a gyerekek is leragadnak a televíziók előtt. Csak összehasonlításképpen, a hétvégi Forma 1-es nagydíjat 940.000 néző követte figyelemmel, ebből a kiemelt korosztály a felét tette ki. Hamiltonéknak most szerencséjük volt a hazai nézettséggel, hiszen a kora esti futam pont két VB mérkőzés között került megrendezésre.
A világbajnokság nézettségi adatai azonban torzítanak, hiszen nem mérik azokat a nézőket, akik például egy-egy szórakozóhelyen összegyűlve, társaságban nézik az összecsapásokat. Pedig ilyenekre bőven van példa, főleg a hétvégi mérkőzések esetében (az AGB Nielsen felmérése szerint akár 15%-nál is nagyobb lehet egy-egy mérkőzés nézettsége). Valószínű tehát, hogy a VB dominanciája még nagyobb a fő műsoridőt tekintve. És még messze a vége. A korábbi tapasztalatok alapján, ahogy nő a tét, úgy nő a nézők száma. A kieséses szakaszban tehát nem kell meglepődni, ha majd másfél milliónál is többen kapcsolnak át a királyi televízióra.