Április elején 71 ezer néző előtt játszott egyetemi kosárlabdadöntőt a Duke és a Butler. Az Indianapolis Colts amerikai futball csapat stadionjában lejátszott mérkőzésről hetekig cikkeztek az amerikai sajtóban. Magyarországon viszont totális érdektelenségbe fullad az egyetemi csapatsportok többsége. Kinek vagy minek a hibája ez?
Idehaza a szervezeti keretet a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sporszövetség (MEFS) adja. Ők próbálják több, de inkább kevesebb sikerrel működtetni a Magyar Egyetemi és Főiskolai Bajnokságot (MEFOB), amelynek presztízse továbbra is nagyon alacsony. Az igazán tehetséges sportolók ugyanis inkább egyesületi keretek között próbálnak érvényesülni, így rendszerint a második vonal képviselői vesznek részt a bajnokságokban. Ami nem lenne feltétlenül rossz, ha sikerülne elérni azt, hogy a MEFOB színvonalas versengéssé váljon. És itt nem feltétlenül a szakmai dolgokra célzok, sokkal inkább a körítésre. Kezdésnek egy színvonalas honlap ideális lenne. A jelenlegi (www.mefs.hu) ugyanis áttekinthetetlen és információszegény. Ezen kívül a web 2.0 adta előnyöket is ki lehetne aknázni a versenyek népszerűsítésében. Ezek apró dolgoknak tűnnek, de néha ezek is elegek ahhoz, hogy valami meginduljon. További előnyük, hogy nem kerülnek sokba, így a hangzatos magyar jelszó „Nincs rá pénz” nem igazán hozható fel velük kapcsolatban ellenérvnek.
Forrás: www.sportgeza.hu
A MEFS-en kívül az egyetemek és főiskolák szerepe is megvan abban, hogy a nézők messzire elkerülik a mérkőzéseket. Sajnos olyan, hogy egyetemi közösség már csak nevében létezik. Kimerül a bulik szervezésében, a főiskolai napokban. Pedig a sport mindig közösség teremtő eszköz volt, és a mai elidegenedett világban újra azzá válhatna. A magyar versenysport is szenved a nézőhiánytól, de a MEFOB-nak van pár nagy előnye velük szemben. Ingyen van, és elmondhatom, hogy a barátaim, ismerőseim játszanak a csapatokban, akikkel a mérkőzés után nyugodtan leülhetek meginni egy sört, és számon kérhetem rajtuk a gyengébb játékot. Az oktatási intézményeknek is be kellene látniuk, hogy az egyetem nem csak a vizsgákról és a diplomáról szól. Az életre kellene nevelniük, amelynek egyik fontos eleme, hogy megtanuljunk beilleszkedni egy közösségbe. A sport erre ideális eszköz, így sokkal nagyobb hangsúlyt kellene rá fektetniük. Nemcsak szórólapozni kellene a mérkőzésekről, hanem hagyományt teremteni. Vezető szerep az egyetemi újságban, kabalafigurák, egyedi mezek, mezszám-visszavonultatás, díjátadás, stb. Ezek a dolgok nem az egyik napról a másikra hozzák meg a jótékony hatásukat, de ha mindig a „majd holnap” szemléletet követjük, akkor sosem jutunk el sehová. Nem 71 ezer néző a cél a MEFOB kosárlabdadöntőben. Ennek a 10 százaléka is már meseszép lenne.