Már évek óta állandó téma, és idén ősszel ismét előkerült a két skót óriás, a Celtic és a Rangers angol Premier Legue-be történő átigazolásának lehetősége. A glasgow-i páros számára sportszakmai és gazdasági szempontból sem elhanyagolható váltás azonban továbbra sem tűnik megvalósíthatóbbnak, mint bármikor az utóbbi évtizedben.
A Skóciában kialakult dominanciájukat az 1890-től zajló skót labdarúgó bajnokság bő egy évszázados történelme során szerzett kilencvennégy bajnoki cím mellett (Rangers 52, Celtic 42) főleg az utóbbi évtizedek eredményei igazolják. 1986 óta csak ez a két csapat tud bajnokságot nyerni és 1995 óta mindössze egyszer fordult elő, hogy nem ők végeztek az első két hely valamelyikén (2006 Hearts). Azt is mondhatnánk, hogy mire ez a nagy törekvés, hiszen a Bajnokok Ligája indulás (illetve a selejtezőt biztosító második hely) szinte minden évben garantált a számukra, ám köszönhetően annak, hogy a skót bajnokság róluk szól, és a többiek nem igen tudják felvenni velük a versenyt, a nemzetközi piacon egyre kevésbé lesznek versenyképesek. Az idei szereplésük is jól mutatja, hogy miközben kettejük csatájává szűkült a skót pontvadászat, az európai elit elszáguldott mellettük. Három lejátszott forduló után mind a BL-ben szereplő Rangers, mind az Európa-Ligás Celtic egy ponttal a csoportja utolsó helyén szerénykedik. A regnáló skót bajnok ráadásul két igen kellemetlen 1:4-es zakóba szaladt bele otthon a Sevilla, illetve a román bajnok Urziceni ellen is.
Az idén újra terítékre kerülő Anglia felé fordulás fő oka tehát a gazdasági erősödés lehetősége, mely minden bizonnyal generálja a sportszakmai sikereket illetve a nagyobb fokú versenyképesség lehetőségét. Mind az angol, mind a skót Premier League azért alakult annak idején, hogy a klubok pénzügyileg erősödjenek. A kulcs a történetben pedig a televíziós jogok értékesítéséből származó bevételek. A jelenlegi szerződés 1,7 milliárd fontért és három évre köttetett Angliában, mely összeg még bővül az összefoglalókért fizetett és a külföldre kerülő mérkőzések közvetítéseiből származó bevételekkel. A jelenleg is futó három éves szerződés az összes média jog értékesítésével összesen 2,7 milliárd fontot jelent, átlagban tehát ez 45 milliós bevétel egy évben egy a Premier League-ben szereplő csapat számára. A képernyőre kerülés és a bajnokságban mutatott teljesítmény alapján még a legkevesebb pénzhez jutó, mondhatni leggyengébb csapat is harminc millió font feletti összeget tehet zsebre. Összehasonlítva Skóciában még a bajnokcsapat sem tud ennyi bevételt realizálni ezen a területen. És bár a két skót nagycsapat a nemzetközi porondon állandó résztvevő, a sorozatok kezdeti szakaszán, mint azt az idei példa is mutatja, nem nagyon jutnak túl, az innen származó bevételek pedig nem nyújtanak annyi pluszt, amit egy Angliában élvezhető televíziós bevétel tudna.
.jpg)
A Premier League jelenleg húszcsapatos, ám felmerült a lehetősége egy két osztályos lebonyolításnak, harminchat csapattal, amelyek között pénzügyi tekintetben nem lenne akkora különbség, mint a mai legfelső osztály és a Championship között, és a kiesőket nem érné akkora pénzügyi sokk egy esetleges osztályváltással, mint manapság. Sokszor a kieső csapatok számára nehéz pótolni a Premier League generálta bevételek kiesését. Idén tavasszal például az angol másodosztályból olyan együttesek pottyantak ki, akik 2005-ben még mind a Premier League-ben vitézkedtek, köztük az a Charlton amely még 2007-ben is.
A két glasgow-i alakulat ebbe a harminchat csapatos rendszerbe nyerhetne besorolást, ám ez a lebonyolítási forma egyelőre még csak terv szintjén mozog. A megvalósításhoz az angol és skót Labdarúgó szövetség mellet az UEFA engedélye és legkevesebb tizennégy PL csapat beleegyezése is szükséges. A héten Richard Scudamore, az FA ügyvezető igazgatója azonban bejelentette, hogy jelenleg nem tervezik sem a Premier League átalakítását, sem a Rangers és a Celtic felvételét az elitbe (,,a skót elit párosnak Skóciában a helye”- jött a rövid és velős érvelés). A skótok ebben az esetben fontolóra vennék a holland szövetség által tervezett Észak-atlanti Liga lehetőségét, amely sorozatban holland, belga, és skandináv csapatok vennének részt.
A Premier League tehát nagy valószínűséggel továbbra is megmarad az angol csapatoknak, ám nem elképzelhetetlen, hogy záros határidőn belül először a liga története során mégis egy ,,légióst” köszönthetünk a mezőnyben. A Cardiff City jelenleg a rájátszást jelentő negyedik helyen áll a Championship-ben, mindössze két ponttal elmaradva a listavezető WBA-tól. A wales-i csapat az eddigi egyetlen nem angol alakulat mely meg tudta nyerni a három nagy titulus (angol első osztályú bajnoki cím, FA-kupa, Liga-kupa) közül az egyiket (FA-kupa győzelem 1927-ben).
A klub, mely hazája helyett inkább az angol bajnokság küzdelmeihez csatlakozott már története első éveiben is, jó eséllyel pályázik arra, hogy első külföldiként eljusson a Premier League-be. Ez a történelmi tett pedig akár már az idei szezonban is összejöhet.