A labdarúgás egy nagyon komoly iparággá nőtte ki magát. Hatalmas összegek vándorolnak bankszámlákról bankszámlákra, amelyek rendkívüli összegeket generálhatnak, illetve redukálhatnak le. Azonban kérdéses, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy az európai labdarúgó klubok pénzügyi stabilitása biztosítottá váljon?
Csupán hetek múltak el a világbajnokság okozta sokk után, a világ labdarúgói már felocsúdtak a rendezvény okozta eufóriából, mivel a bajnokságok kezdőrúgásai során hamarosan útjára indítják a labdát (remélhetőleg nem a Jabulanit). A Big5 és a Bajnokok Ligája képviselteti magát a legjobb labdarúgókkal, így ugyanolyan színvonalat képes felmutatni, mint amit a VB-n is láthattunk. Azonban csicsa és a csillogás mögött ott az az igénybevétel, ami a klubokat éri, mivel egy pénzügyileg megfeszített kötélen táncolnak, amit folyamatosan rángatnak a versenytársak. Ez ilyen egyszerű? Igen. A kluboknak sikeresnek kell lenniük, ha virágozni akarnak.
Azonban ehhez versengeni kell és komoly pénzeket kell beleinvesztálni játékosokba és bérekbe, amit az egyesületek gyakran nem engedhetnek meg maguknak. Egy szerencsejátékhoz, vagy orosz ruletthez hasonló szisztémát követnek egyes klubok, akik óriási összegeket ölnek a sikerbe, ha a számítások bejönnek, akkor biztonságban tudhatják magukat, viszont ha dicsőség elmarad, akkor a saját maguk által kiásott, mély árokba zuhanhatnak.
A tavalyi év folyamán a Portsmouth FC nehéz helyzete felhívta a figyelmet a klubok pénzügyi törékenységére. Az FA Kupa döntőjéig meneteltek, azonban az adminisztráció és a pontlevonás okozta nehézségek, a meghatározó játékosainak elvesztése az alacsonyabb osztályba „űzte” őket. Most kisebb jövedelmekkel és a remény kicsiny szikrájával vágnak neki az újabb idénynek, a feljutásnak. Azonban ezen probléma felütheti fejét bármelyik meggondolatlanul gazdálkodó egyesületnél.
Spanyolországban szintén igencsak instabil lábon állnak a klubok, a két nagy csapaton (Real Madrid C.F. – FC Barcelona) kívül, amelyek a legnagyobb bevételeket gerjesztik a La Ligában, az összes többi klub veszélyben lehet. Ezzel a kockázatos politikával 10-15 labdarúgó klubon kívül, mindenki fenyegetettségnek van kitéve, kivéve Németországot, ahol már szigorú licenszrendszer van hatályban.
Nos, a hatóságok, a ligák vezetői hogyan lesznek képesek helyreállítani a pénzügyi bizalmat és hogyan lesznek képesek a versenyre ösztönzésére az európai futballban?