Hamarosan kezdetét veszi a Nike által szponzorált Top Wanted tehetségkutató program, amelynek keretében a legtehetségesebb, de még fel nem fedezett 17-21 éves labdarúgókat keresik.
A kezdeményezés nem magyar találmány, az Egyesült Királyságban Sir Alex Ferguson volt a program húzóneve. Idehaza a tehetségek nevelésében élre törő Puskás Akadémia állt a mozgalom élére, és olyan neves edzők felügyelik majd a programot, mint dr. Mezey György, Egervári Sándor, Disztl László, Disztl Péter vagy éppen Vincze István.
A Top Wanted a kiválasztások során 34 játékost keres, akik egy rövid edzőtáborozás és további keretszűkítés után július 11-én (a világbajnoki döntő napján) az Üllői úton megmérkőznek a Ferencváros csapatával (a legjobb játékos a Forma-1-es pilóták elleni jótékonysági mérkőzésen is részt vehet).
Ezek voltak a konkrétumok, lássuk milyen haszna és utóélete lehet a programnak. A Nike a „most indul a profi karriered!” felkiáltással hirdeti az eseményt, honlapján is azzal kecsegteti a jelentkezőket, hogy menedzserek hada fog részt venni a programon. Aki jó, az könnyen profinak állhat. A felhívásra (amelynek március 22-én volt a jelentkezési határideje) biztosan több százan jelentkeztek, hiszen a legeldugottabb helyeken élő, magukat tehetséges labdarúgónak tituláló fiatalok végre megmutathatják tudásukat. A kiválasztási rendszernek és a rátermett szakemberek által összeállított kiválasztó programnak köszönhetően bízhatunk abban, hogy tényleg a legjobbak kerülnek be a 34 fős csapatba, és elkerülhetjük azt, hogy egy újabb Lúzer FC-vel gazdagodjunk.
forrás: www.nikefootball.hu/most-wanted-team/
Nem hiszem, hogy az eseménynek köszönhetően sikerülne világsztárt adnunk a világnak, de az könnyen megtörténhet, hogy magyar szinten hasznos labdarúgókat fedeznek fel. A nem éppen a nagyközönség előtt focizó 17-21 éves srácok között ugyanis könnyen csiszolatlan gyémántokra lehet bukkanni, akik egy kis munkával felhozhatók az NB II vagy netalántán az NB I színvonalára. Későn érők mindig is voltak és lesznek. A program további haszna, hogy a játékosok megismerkedhetnek a komoly edzésmunka jellemzőivel, tanácsot kaphatnak a táplálkozásra és a jövőre vonatkozóan. Ezt a tapasztalatot pedig hazatérve továbbadhatják csapattársaiknak, ezáltal fejlesztve a hátországot is. Ha senki sem jut profi szerződéshez, már ezért is megéri a program.
Mi lehet a jövő? Az biztos, hogy az idei esemény kulcsfontosságú. Az edzők lemérhetik, hogy van-e relevanciája a programnak, megvalósíthatók-e a papíron leírt célok. Szerintem könnyen hagyomány lehet a programból, hiszen magukat megmutatni kívánó fiatalok mindig is lesznek, már csak az a kérdés, hogy az edzők, a menedzserek, a nagyközönség tényleg kíváncsi-e rájuk.