Egy 2008-as egyetemi kutatás szerint a magyar élvonalbeli labdarúgók nagy többsége a bírói ténykedés miatt hagyja ki a büntetőt. Lássuk, mit mondtak még!
Elöljáróban annyit, hogy egy elég szűz témáról van szó, hiszen még nem igazán foglalkoztak vele se itthon, se külföldön. Azonban a téma fontosságát jelezheti, hogy az élvonalbeli magyar bajnokságban a gólok körülbelül 10%-a büntetőkből születik. Rengeteg kutatást találhatunk, amely matematikai vagy statisztikai szempontból közelíti meg a kérdést, azonban a mentális hátteret és felkészítést mostanáig kevesen járták körül. (Az egyik németországi egyetem professzora például a 80-as évektől az összes Bundesliga büntetőt jegyzi a mai napig, ki, hova, mikor, miért.)
Kutatásunk célja tehát az volt, hogy felmérjük a honi állapotokat, készülnek-e a játékosok a tizenegyesrúgásokra mentálisan, és ha igen, hogyan? Előzetesen feltételeztük, hogy a játékosokat semmilyen formában nem készítik fel a büntetőkre, valamint azt is állítottuk, hogy a sikeres végrehajtásban külső körülmények (játékvezető, időjárás, szurkolók) és belső tényezők (korábban végrehajtott tizenegyesek sikeressége, magánéleti problémák, fáradtság) is közre játszanak. Kutatásunkhoz kérdőíveket használtunk 7 élvonalbeli csapatnál, melyek a következők voltak:
· MTK
· Vasas
· FTC
· Újpest
· Budapest Honvéd
· REAC
· FC Tatabánya (2007/08 szezon)
Akkor lássuk az eredményeket egy kicsit részletesen:
- A kérdőívben feltett kérdések között szerepelt egy, a tizenegyes elvégzésével kapcsolatos kérdés is: eldönti-e előre, hogy hova helyezi, illetve milyen megoldást választ (pimasz, biztonsági, nehezen elérhető hely, kapus mozgását figyeli). Az eredményből világosan kiderül, hogy egyik játékosnak sincsen preferált tizenegyes lövési stratégiája.
- Az is érdekes volt, hogy az edzéseken nem kerül elő a tizenegyesek gyakorlása, a labdarúgók csupán 26%-a gyakorolja a tiziket, miközben 82%-uk fontosnak tartaná ezt.
- Nagy újdonságot nem állítunk, de mindenképen jó az, hogy a másik oldalról is érkezett visszajelzés és megerősítés: kimutathatóan rontja a sikerességet, ha a játékos a tét nagyságával foglalkozik a lövés előtt.
- Mindannyiunk számára a legérdekesebb és egyben legmegdöbbentőbb eredmény akkor született, amikor arra kérdeztünk rá, hogy mennyire befolyásolják bizonyos tényezők a játékosokat lövés előtt, illetve közben. A válaszokat egy hétfokú skálán kellett bejelölni, ezek alapján a győztes nem más volt, mint a JÁTÉKVEZETŐ. Olyan tényezőket előzött meg, mint közönség, ellenfél viselkedése, aktuális eredmény, tét nagysága, fáradtság, magánéleti problémák és időjárás.
- A mentális felkészítésekre adott válaszok alapján világossá vált, hogy a játékosok nagy része nincs tudatában annak, hogy mentális felkészülést vagy javítást végez éppen. Tudatosan a játékosok 24%-a használ mentális javítást a tizenegyesekre, pedig végrehajtás előtt/közben 33%-uk gondol olyasmire, ami mentális felkészülésnek minősül. Ilyen lehet például a helyes mozgássor elképzelése, vagy a korábban sikeresen végrehajtott tizenegyes felidézése.
Összességében megállapítást nyert, hogy a büntetőrúgások eredményességét eltérően befolyásolják különböző külső és belső tényezők. A játékosok 33%-a használ valamilyen mentális felkészülést a tizenegyesrúgás előtt, de ezt legtöbben nem tudatosan teszik. Emellett fontosnak tartják a büntetőrúgásra való felkészülést, mégis az edzéseken ezt ritkán gyakorolják. Jobb mentális felkészüléssel, illetve a nemzetközi kutatási eredmények játékosokkal való megismertetésével az eredményesség javítható lenne.
(A kutatás itt még nem ért véget, hiszen rendelkezésünkre állnak edzők és kapusok eredményei is, azonban a jóval alacsonyabb elemszám miatt az ő válaszaikat még érdemben nem lehet értékelni. Tehát folyt. köv.)
Végezetül egy büntető (vagy inkább hat?). Azt, hogy Ő mire gondolt, szerintünk nem lehet vizsgálni. :)