Rangos sportdiplomáciai konferenciát tartottak ma a Parlamentben, melynek címe „A sport autonómiája az Európai Unióban” volt. A résztvevők egyhangúlag elfogadtak egy nyilatkozatot, amelyben többek között felhívták a figyelmet sport nemzeti értékeire is. Sepp Blatter a FIFA elnöke is jelen volt az eseményen, aki ettől a konferenciától (is) várja a „6+5-ös szabály” elfogadtatását.
De mi is a 6+5-ös szabály? A labdarúgásban (leginkább Európában) az elmúlt években felütötte a fejét egy káros/nem káros tendencia, miszerint az adott csapatokban több idegenlégiós szerepel, mint hazai játékos. Ennek a „mozgalomnak” az élharcosai leginkább az angol klubok, ahol nem egyszer előfordult már, hogy csak külföldi játékos alkotta a kezdő tizenegyet. Sepp Blatter szerint emiatt a labdarúgás nemzeti identitása elvész, valamint a gazdagabb klubok felvásárolnak olyan külföldi játékosokat, akikre nincs is igazán szükségük, emiatt viszont nehéz helyzetbe hozzák az utánpótlásában nevelődő fiatalokat valamint az európai kis csapatokat. A FIFA elnök emiatt bevezetné a 6+5-ös szabályt, amely értelmében hat hazai játékosnak mindig a gyepen kell tartózkodnia és csak öt idegenlégiós játszhat egyszerre.
Angolok a pályán? (fotó: www.metro.co.uk)
A FIFA közgyűlése a szabályt már elfogadta, de van vele egy gond. Az EU egyik alapelvével, a munkaerő szabad áramlásával ellentmond. Emiatt a bevezetés egyelőre elképzelhetetlen, ugyanakkor számos ország biztosította támogatásáról Blatter-t. A mai konferencia egyik lényege pont az volt, hogy a sport egyfajta önállóságot vívhasson ki magának az EU jog alól. Korábban a nemzetközi gyakorlatban volt már rá példa, hogy a sport kivételt kapjon, például Amerikában a versenytörvény alól kapott egyfajta felmentést a sport, a vállalati együttműködést ugyanis formálisan engedélyezték a klubok számára. Az EU 2010-re egy sportfórumot hívott össze, ahol többek között a 6+5-ös szabály is terítékre kerül.
Őszintén csodálkoznék, ha az Unió feláldozná az egyik alapelvét a sport számára. Ugyanakkor én is az ötlet pártolói közé tartozom. Számomra egy klub attól angol, mert a játékosai angol nemzetiségűek, angol mentalitásúak és nem azért mert földrajzilag ott található meg a stadionja. Régebben mindenki megtalálhatta a magának való bajnokságot: ha kemény küzdelmet akart látni angol mérkőzéseket nézett, ha technikás focit akkor spanyolt, ha pedig a taktikai küzdelmekre volt kíváncsi akkor az olasz jöhetett szóba. Ma már sajnos gyakran csalódik az ember, ha leül a TV elé, gyakran ugyanis az "egyen labdarúgásból" kap egy szeletet. Nekem hiányzik a régi idők focija…